Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

8×09 Surekill (recenze)

předcházející epizoda 8×07 Via Negativa | následující epizoda 8×10 Salvage

režie Terrence O'Hara | scénář Greg Walker | premiéra v USA 07.01.2001 | v ČR 12.03.2008 | český název Jistá smrt | hodnocení 40%

Na policejní stanici vtrhne muž a tvrdí, že ho chce někdo zabít. Ve vazební cele ho skutečně někdo zastřelí. Záhadou zůstává, jak to mohl vrah udělat. Případu se ujímají Scullyová a Doggett. Zjišťují, že vrah střílel ze střechy průrazným nábojem přes několik stěn. Oběť, kterou byl realitní makléř, přivádí agenty do deratizační firmy Jistá smrt, kde se setkávají s bratry Cooperovými. Jeden je poloslepý, druhý má naopak ostříží zrak. Vysvětlení, proč musel být makléř zabit, jim dá až účetní firmy, pro kterou měl slabost nejen onen mrtvý, ale i oba bratři.

surekill_c.jpg surekill_b.jpg surekill_a.jpg

8×09 Surekill to má těžké. Za tím, že je tato epizoda skrz naskrz průměrná, si sice stojím, nicméně je velká škoda, v jaké pozici se v osmé sérii Surekill vyskytuje a kterým epizodám tak chtě nechtě musí „konkurovat“. První půlka osmé série je totiž vynikající a hravě se vyrovná i sériím prvním. Když vezmeme v potaz, že Surekill přichází jen velmi krátce po odvysílání epizod jako je Roadrunners, Redrum či Via Negativa, jsou do této epizody vkládána možná až nespravedlivě velká očekávání. V kontextu zmíněných epizod však Surekill působí unyle, nezajímavě a svým námětem dokonce i lacině. Mně se vždycky příčí kritizovat nějakou epizodu Akt X (protože mám tento seriál rád a vážím si práce na něm odvedené), ale pátrání po někom, kdo má rentgenový zrak, mě tedy osobně vůbec ničím nezaujalo.

Zajímavé tak bylo jen sledovat, jak pokračuje spolupráce mezi Doggettem a Scullyovou. Oba agenti už sice nejsou na ostří nože jak tomu bylo ve Within, Without a částečně v Patience, nicméně stále mezi nimi funguje velké napětí, které čas od času graduje, když si vzájemně vyříkávají svůj názor na právě řešený případ.

Jméno Terrence O'Hary nebude fanouškům Akt X asi příliš známo, protože režisér této epizody v minulosti ani v budoucnosti na Aktech X již dále nepracoval. Krom jiného však natočil např. 14 epizod seriálu NCIS nebo 12 dílů populárního Smallville. Scénárista epizody Surekill, Greg Walker, je už divákům Akt X známější, protože krom právě recenzované napsal scénář k Brand X (zde pracoval společně se Stevem Maedou) a v osmé sérii se ještě vrátil se scénářem k pozoruhodné Empedocles, kde z velké části odhalil minulost agenta Doggetta.

Zajímavosti: Tato epizoda byla vysílána 7. ledna 2001 a stala se tak první epizodou Akt X, uvedenou ve 21. století. Poslední epizodou století dvacátého byla Via Negativa. || V epizodě se krátce objeví James Franco, kterého možná znáte z trilogie filmu o Spider-Manovi. || Gregory Nathan Boniface. Tomuto herci, který se objevil v jedné z rolí, je epizoda Surekill věnována. Tragicky zahynul během autonehody, která se odehrála 24. prosince 2000 v Kalifornii.

Tento článek byl zveřejněn 12.3.2008 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 21

 1. mrx.friend napsal(a) 13.3.2008 v 0:20

  Ze začátku to vypadalo rozhodně slibně… ;-)

 2. kultx napsal(a) 13.3.2008 v 0:54

  mrx.friend: Ale pak…? :)

 3. deep napsal(a) 13.3.2008 v 9:29

  nejslabší díl osmé série.ne že by byl tak špatnej, to spíš osmá série je natolik dobrá, že takhle průměrný díl neobstojí.příští díl salvage to trochu spraví, ale až badlaa je zase špičková.

 4. Janča-X napsal(a) 13.3.2008 v 9:42

  Tato epizoda mě příliš nezaujala, je na ní hodně vidět, že je točena někým jiným. Pan režisér dobře udělal, že v točení seriálu dál nepokračoval. Zápletka mi přišla poměrně nudná a plytká, takže jsem raději dala přednost posteli. Na druhou stranu musím ocenit výkony obou herců, je zajímavé sledovat, jak se vztah mezi nimi vyvíjí. Toť vše

 5. mona lisa napsal(a) 13.3.2008 v 10:56

  Mne sa zase tento diel pacil najviac z poslednych styroch epizod. I ked zaver bol smutny, ale prekvapujuci.

 6. slucy napsal(a) 13.3.2008 v 11:02

  Bez Muldera/Duchovnyho se to dostává někam do kategorie Kriminálka New York), nemá to hloubku, to pravé zanícení a nadšení pro hledání pravdy, chybí mi i jeho herectví a charisma, na nem stojí celý seriál – to jsem si uvedomila, kdyz zmizel ze scény…

 7. Nettiex napsal(a) 13.3.2008 v 11:24

  To je pravda, bez Muldera to už nemá šťávu… vlastně je to jenom o tom, že Scullyová na něco přijde (zvláštní, jak se najednou vyzná v paranormálnu) a přesvědčí o tom Doggeta.

 8. slucy napsal(a) 13.3.2008 v 11:27

  MILUJU Akta-X !!!, ale uznávám umění odejít v pravý čas ze scény, protahování seriálů donekonečna je často na škodu.

 9. haci napsal(a) 13.3.2008 v 12:13

  nettiex – nemyslím si, že se najednou vyzná v „paranormálnu“, (za těch 7 let ji to nemohlo nechat nedotčenou) jen se jí vždy lépe obhajovaly „hmatatelnejší“ důkazy. Upřímně si myslím, že jí bavilo hádat se s Mulderem, protože si mohla dovolit být na té straně, kde se cítila jistější. Teď musí zastoupit Muldera a v některých scénách je vidět, že ji některé věci prostě nejdou z pusy, ale cítí, že musí být vysloveny i za cenu, že tím trochu znevažuje to, že je vědec. Tento posun se mi líbí – je to opravdu zajímavé sledovat, jak je jí někdy opravdu trapně za to co vyřkla…

 10. crow napsal(a) 13.3.2008 v 13:36

  Můj osobní názor je, že Robert Patrick se do Akt X hodí. Není potřeba mluvit o tom že není jako Mulder. To je samozřejmost. Je prostě „mariňák“ co potřebuje pro svou práci fakta. To z něj ale ještě nedělá horší postavu, nebo snad horšího herce. (I když v epizodě Via Negativa při pozorování vězeňské cely, je to proste můj oblíbený terminátor…) Otázka Sculyové která se najednou vyzná v paranormálnu je jasná. Někdo musí být v kontrastu z Doggettem a tak tuto roli musela převzít ona. Je evidentní že postava Patricka ze začátku na žádné paranormálno nevěří, bude zajímavé sledovat, jak nakonec Doggettovi nezbude nic jiného, než připustit si že zažívá něco zvláštního.

 11. kimberly napsal(a) 13.3.2008 v 17:19

  Doggett má v Aktoch X svoje nezastupiteľné miesto a som šťastná že tam je. S ním je to pre mňa výborná podívaná.
  Tento diel bol ale čistá katastrofa. Teraz vám poviem, toto je prvý diel Aktov X pri ktorom som zaspala. To bolo proste niečo strašné, to nemá obdoby. Otras, najhorší diel aký som kedy videla.

 12. Luki8701 napsal(a) 13.3.2008 v 18:58

  Scully se těžko vyzná v paranormálnu a v epizodě Badlaa se z toho skoro zhroutí však uvidíte. K těm stížnostem o absenci Muldera se nevyjadřuju, protože s nima na 100% nesouhlasím.

 13. jare napsal(a) 13.3.2008 v 19:15

  2Luki8701: pokud jde o epizodu Badlaa tak prosim pozor na spoilery!

 14. Angelitos napsal(a) 13.3.2008 v 22:27

  Tak jako musím říct, že jsem u toho dílu taky usla, ale bylo to jen z důvodu velké únavy. Kdybych nevstávala brzy, určitě by se mi to nestalo.
  Díl se mi líbil. Vždyť by to byla docela síla, kdyby existoval někdo, kdo vidí úplně všechno, ale úplně! :).
  Že by se Scully vyznala v paranormálnu…to jsem nějak nezaregistrovala.

 15. sonulle napsal(a) 16.3.2008 v 0:15

  Ten díl jsem taky zaspala, ale jen proto, že jsou jarní prázdniny a já pařila s kámoškou do 11 hod. Musím říct, že jsem měla strach z dílů bez Muldra, ale jsou celkem o.k. Scully občas převezme jeho roli a partner jí oponuje. Vzniká tam napětí. A její partner k ní má ochranitelský syndrom, což se mi taky líbí. Fox mi prostě chybí, ale díly jsou skvělé. Opravdu jsem čekala něco mnohem horšího.

 16. sauron77 napsal(a) 6.10.2008 v 22:49

  hnus

 17. John Doggett napsal(a) 3.1.2009 v 23:55

  Tento díl to má z hlediska velké konkurence dobrých epizod 8.série hodně těžký.
  Ale jinak,když vezmu v potaz všechny díly Akt X,tak tahle epizoda rozhodně patří mezi nejslabší a 40% si myslim,že je ještě hodně…

 18. Britva napsal(a) 16.4.2009 v 21:30

  Me zase prijde, ze setrila garderoba protoze ma Scully uz poterti stejnou kombinaci obleceni, bily tilko, zeleny sako ci co to je. Doggett mi nevadi, ale styska se mi po Foxikovi :)

 19. X_Files_Fan napsal(a) 21.6.2010 v 18:03

  Surekill je urcite slabsia epizoda, co sa tyka pribehu a pripadu, hlavne po predoslych epizodach, ale mne sa pacilo prave to ostatne: ze Scullyova sa konecne priklana na stranu paranormalneho vysvetlenia, ze je ta aktivnejsia a celkovo to, ako zacinaju spolu vychadzat s Doggettom. Predosle epizody boli naozaj skvele, ale chybal mi v nich Mulder. Mozno to bude zniet paradoxne, ale toto je asi prva epizoda 8. serie, v ktorej mi Mulder nechybal. Scullyova a Doggett dali Aktom X novy rozmer…

 20. novoten napsal(a) 7.2.2012 v 13:55

  Zvláštní..právě v porovnání s Roadrunners, Via Negativa a Redrum mi Surekill přijde nejlepší. Předchozí epizody mi v kontextu seriálu přijdou už trochu opakované, vynucené..a tady mi i přes obehraný námět sedí herci, nasazení a vlastně i ten nápad. Stane se :)

 21. Tomáš Mysliveček napsal(a) 10.11.2012 v 8:19

  70%.

Řekněte nám svůj názor!