Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

8×07 Via Negativa (recenze)

předcházející epizoda 8×03 Redrum | následující epizoda 8×09 Surekill 

režie Tony Wharmby | scénář Frank Spotnitz | premiéra v USA 17.12.2000 | v ČR 10.03.2008 | český název Cesta temnoty | hodnocení 100% další názory zde

Via Negativa, neboli Cesta temnoty je vyšší úroveň bytí, které pomocí halucinogenní drogy dosáhl vůdce náboženské sekty, Anthony Tipet. Dokáže vstoupit lidem do vědomí a pomocí jejich nejobávanějších snů je zabít. Tak skončilo dvaadvacet stoupenců jeho sekty a dva agenti, které na ně Skinner nasadil. Vyšetřování případu, kterého se Scullyová tentokrát účastní jen okrajově, vede Doggett a bude mít co dělat, aby i on nepodlehl tomu, z čeho má ve snu největší strach.

vianegativa_a.jpg vianegativa_b.jpg vianegativa_c.jpg

8×07 Via Negativa je hrdou součástí osmé série a nese atributy této temné sezóny hned v několika ohledech. To, že David Duchovny na osmou sezónu podepsal smlouvu pouze pro jedenáct epizod, jsme už několikrát psali a Mulderovu (částečnou) absenci v osmé řadě tak nejednou objasnili. Osmá série měla být po „experimentální“ sedmé řadě návratem ke kořenům Akt X, k tajemným a mysteriózním případům, které jsme v prvních dvou sériích tolik milovali. Via Negativa je vrcholným představitelem tohoto povedeného comebacku.

Jedna věc je však typická pouze pro tuto epizodu – hlavní dvojka vyšetřovatelů, kterými se místo našich starých známých agentů stávající vůbec poprvé v Aktech X Doggett se Skinnerem. Problémem by pro někoho mohlo být zaškatulkování Skinnera do pozice přísného nadřízeného, který jen za stolem podepisuje nejrůznější formuláře a hlášení, avšak do běžné akce se nikdy nedostane. Je nutné mít stále na paměti, že nyní jsme v osmé sérii, kdy už i Skinner má svého přímého nadřízeného, který se taktéž často objevuje v příběhu (je jím samozřejmě zástupce ředitele Kersh) a i přesto, že i v předcházejících sedmi letech Skinner čas od času velel nějaké větší akci (vzpomeňme například na The Pine Bluff Variant nebo Monday), v průběhu aktuálního vyšetřování se už tento agent dostává do role takřka běžného pěšáka v uniformě FBI. A i když přiznávám, že i já měl s novou Skinnerovou pozicí v této epizodě trochu problém, dokázal jsem se přes to nakonec přenést. Čistě mužskou partii pak v této epizodě doplní Osamělí střelci, kteří se vůbec poprvé setkají s agentem Doggettem a k poměrně velkému překvapení si docela padnou do oka. Při scéně, kdy se Doggett se Střelci poprvé setká, se mi okamžitě vybavila památná scéna z epizody E.B.E. z první série, ve které Mulder svým třem kamarádům představil Scullyovou.

vianegativa_d.jpg vianegativa_e.jpg vianegativa_f.jpg

Většina scén epizody se odehrává buď v temné noci nebo v ještě temnějších snech jednotlivých postav a je to jedině k dobru celé této strašidelné podívané. Pokud vás, stejně jako mě, přitahují témata snů, toho, proč se nám sny zdají, co se s námi během nich vlastně děje a líbí se vám také ona vzrušující nejistota, kdy vlastně ani netušíte, jestli jste zrovna vzhůru nebo se vám prostě jen zdá sen, tak máte vyhráno, protože přesně o tomto Via Negativa velmi sugestivně pojednává.

Jelikož jsme v Aktech X, tak je vše ještě okořeněno dramatickým faktem, že naši hrdinové mohou ve svých snech zemřít, což má za následek smrt i v reálném životě. Natočený výsledek je tomu sice na hony vzdálen, nicméně já jsem si vzpomněl na mou milovanou hororovou sérii The Nightmare on Elm Street (1984), ve které hlavní záporák Freddy Krueger vraždí tak, že vstupuje do snů svých obětí. Podobné téma se objevuje i v této epizodě, kdy jeho vlastní sny začnou ovládat agenta Doggetta a vše nakonec vygraduje v jisté nezapomenutelné nervy drásající scéně v závěru této epizody. Na posledních patnáct minut ve Via Negativa bych celkově rád upozornil, protože například scéna, ve které agent Doggett kráčí temnými a prázdnými chodbami velitelství FBI, má neskutečný náboj a je podle mého názoru ještě působivější, než ty nejsilnější okamžiky například z Folie a Deux nebo Roadrunners. V těchto momentech zkrátka dochází k brilantnímu spojení umu režiséra, kameramana, střihače a v neposlední řadě i mistra zvuku Marka Snowa. Po technické stránce tak nemá tato epizoda žádnou chybu a není se ani čemu divit, jelikož režisérskou židli tentokrát zasedl Tomy Wharmby. Ten se postaral o režii takových napínavých kousků jako je Badlaa (další z temných vrcholů osmé série) a 4-D ze sezóny deváté. Wharmby epizodu Via Negativa natočil podle scénáře Franka Spotnitze. O tomto člověku na stránkách píšu nejčastěji v souvislosti se scénáři k mytologickým epizodám, které Spotnitz pravidelně připravuje s tvůrcem seriálu Chrisem Carterem. Spotnitz však dokázal, že velmi dobře funguje i individuálně.

Víc než kdy jindy bych právě tuto epizodu doporučil sledovat (a poslouchat) v originálním znění, protože se obávám, že dabing zabije minimálně část atmosféry. Například Anthony Tipet s jeho hlubokým hlasem, znějícím v působivé ozvěně v jednom z Doggettových snů, to je něco, z čeho vás bude mrazit v zádech ještě hodně dlouho po zhlédnutí epizody. Via Negativa je zkrátka výborný díl, který se svými bizarními obrazy a pořádnou dávkou paranoii tvoří to nejlepší ze zlatého fondu Akt X.

vianegativa_g.jpg vianegativa_h.jpg vianegativa_i.jpg

Zajímavost: V příběhu epizody padne Skinnerovými ústy zmínka o incidentu v Jonestownu. O co šlo? Jonestown byla uměle vytvořená osada na území jihoamerické Guyany, za jejímž vznikem stál v létě 1967 Jim Jones, zakladatel americké sekty Peoples Temple. Když se o situaci uvnitř sekty začala zajímat americká vláda, Jones donutil své následovníky spáchat sebevraždu – v jednom okamžiku zemřelo požitím jedu nebo zastřelením přes 900 lidí, což z Jonestownu dělá místo největší hromadné sebevraždy v dějinách lidstva. Obrázky mluví za vše…

Tento článek byl zveřejněn 10.3.2008 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 13

 1. mrx.friend napsal(a) 10.3.2008 v 0:25

  Soudě podle pročtení recenze, nebude mi epizoda připomínat třeba i díl 02×04 Sleepless?… :-)

 2. kimberly napsal(a) 10.3.2008 v 8:36

  Istú črtu s Nespavosťou by som možno našla, lenže táto epizóda je na vyššej úrovni. Je tajomnejšia, vyvolá v tebe znekľudnujúcejší pocit, budeš nad ňou rozmýšľať a po chrbte ti bude chodiť mráz. Je to kvalita po každej stránke a absencia Muldera a Scullyovej to nijako nekazí.

 3. kultx napsal(a) 10.3.2008 v 16:31

  mrx.friend: Částečně určitě ano, ale téměř dokonale ti odpověděla kimberly, takže už není nic, co bych dodal ;-)

 4. Ingrid napsal(a) 10.3.2008 v 17:18

  Určo se budu koukat :-))

 5. Angelitos napsal(a) 10.3.2008 v 21:09

  No tak to byla hodně zvláštní epizoda. Námět byl super, ale nevím mně naopak nějakvadila absence těch dvou, teda teď už aspoň Scully. A Osamělí střelci mi tam přišli takoví zvláštní no. Jinak námět byl fakt zajímavý a epizoda byla tajemná…byla jsem zvědavá, čeho se Doggett asi tak bojí…a bylo to zvláštní zjištění.

 6. nabaa napsal(a) 11.3.2008 v 7:37

  Těch posledních pár minut bylo neuvěřitelně mrazivých, až jsem z toho měla husí kůži..a to jsem věděla,jak to dopadne.:oP Ale chybí mi tam Muldeeeeeeeer!!

  kultx:Nevíš,prosím tebe,jak to,že se nemůžu přihlásit? Hlásí mi to chybné uživatelské jméno,ale to je na 100% správné.:o(

 7. kimberly napsal(a) 11.3.2008 v 17:18

  Tak tie posledné minúty boli neskutočné, úplne nervy drásajúce. Jeden z najlepších momentov Aktov X, pre mňa určite.

 8. kultx napsal(a) 11.3.2008 v 17:22

  nabaa: Zkus se prosím znovu zaregistrovat. Uživatelská jména nejspíš zcela vypadla. Omlouvám se za potíže.

 9. alka napsal(a) 11.3.2008 v 18:50

  Skvělý díl. Co všechno agent Dogget v tomto díle musel zažít. Děsné sny. Brrr. Už opět viděl Scully v nemocnici. Skvělej námět. Chvílemi to připomínalo jako nějaký japonský horor. Jo a ti kamarádi Muldera tam vůbec nemuseli být.

 10. Angelitos napsal(a) 11.3.2008 v 20:06

  jj souhlas a alkou.....Osamělí střelci v kombinaci s Doggettem..­...hodně divné

 11. slucy napsal(a) 13.3.2008 v 11:06

  Doggett má v podvědomí, že chce zabít Scully?

 12. sonulle napsal(a) 16.3.2008 v 0:38

  Doggett byl skvělí, celý díl byl úžasný a opravdu jsem si ho užila. Musím přiznat, že toto mi v 7.sérii dost chybělo. Jo a myslím, že Scully nechce zabít ani podvědomě. On by to nakonec obrátil proti sobě, protože mu naní záleží. Fakt skvělý díl, který jsem potřebovala.

 13. Jarda Peňáz napsal(a) 25.3.2013 v 0:03

  Je mi až záhadou, proč lidé nad osmou sérií většinou ohrnují nos. Objektivně se jedná podle mě o jednu z nejlepších sérií v celém seriálu a po hodně nepovedené sedmičce je to jak sprška živé vody. Tenhle díl spadá do mojí osobní TOP 5. Má až zvláštně paranoidní a mrazivou atmošku a Robert Patrick zde podává strhující herecký výkon. Jak jsem si na něj na začátku série nemohl moc zvyknout, tak postupem času na mě ta jeho postava pěkně zapůsobila a myslím, že Carter nemohl vybrat lépe. Je to jen můj pocit, nebo se tahle epizoda nechala ovlivnit Noční můrou v Elm Street?:-)

Řekněte nám svůj názor!