Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

7×09 Signs and Wonders (recenze)

předcházející epizoda 7×08 The Amazing Maleeni | následující epizoda 7×10 Sein und Zeit

režie Kim Manners | scénář Jeffrey Bell | premiéra v USA 23.01.2000 | v ČR 23.01.2008 | český název Divy a zázraky | hodnocení 60% další názory zde

V Blessingu v Tennessee došlo k záhadnému úmrtí mladíka, který opustil fundamentalistickou náboženskou obec jménem „Boží církev divů a zázraků“. Tato církev je založena na symbolice a obřadech s hady. Právě na četná uštknutí mladík zemřel. Mulder a Scullyová přijíždějí případ vyšetřit a zjišťují, že pachatelem není ten, kdo se zprvu jevil jako jasný kandidát.

signsandwonders_a.jpg signsandwonders_b.jpg signsandwonders_c.jpg

7×09 Signs and Wonders je jedna z těch „neviditelných“ epizod, kterou si mnoho fanoušků vůbec nepamatuje. Scénárista Jeffrey Bell vyslal Muldera a Scullyovou do městečka Blessing v americkém Tennessee, aby zde zahájili vyšetřování uvnitř tajemné církve Church of God with Signs & Wonders. Musím se přiznat, že podobné náměty mě velmi přitahují, ať už z toho důvodu, že se příběh odehrává v mém oblíbeném americkém jižanském státu, nebo proto, že agenti zde odhalují temné praktiky pokud možno ještě temnější náboženské sekty. Všechno to jsou témata, která bez větších problémů vydají na skvělý thriller a mě tak během sledování zamrzely jen dvě věci. Jednak je velká škoda, že epizoda nemohla být delší – 44 minut je na odvyprávění podobného příběhu opravdu krátká doba a pokud by to celé mělo třeba filmovou délku, bylo by to jen ku prospěchu věci. Zároveň si však uvědomuji, že stěžovat si u epizody seriálu na její stopáž, je vlastně hloupost a podobná výtka není vůči tvůrcům spravedlivá. Druhá stížnost směřuje k některým akčnějším scénám, jenž jsou podle mého soudu občas přehnané. Je mi jasné, že práce s hady je složitá, ale k vystrašení diváka by podle mě stačilo, aby se hadi ve scéně pouze vyskytovali, nemusí se znenadání odkudsi zjevovat a po svých (už tak dosti nebohých) obětech ještě skákat. Ale těžko to popisovat, nejlepší bude, když se na to podíváte sami a tím si vytvoříte vlastní názor.

People think the devil has horns and a tail. They're not used to looking for some kindly man who tells you what you want to hear.“ – Mulder

Naopak bych velmi rád pochválil lokality, do kterých jsou jednotlivé scény zasazeny. Především budova zmíněné Boží církve divů a zázraků je skutečně nehostinným místem, kam by se chtěl podívat jen opravdový šílenec. Skvělou práci odvedl zkušený režisér Kim Manners a scéna kázání reverenda Enocha O'Connora je pro mě osobně jednou z nejpamátnějších sekvencí v Aktech X. Nikdy jsem nedokázal pochopit, jak je možné, že se lidi nechají strhnout a přijmout do nějaké místní církve. Avšak když člověk na vlastní oči vidí kazatele, ze kterého vyloženě sálá energie, musí to mít na diváka zcela jistě pohlcující efekt. Celá podívaná na mě velmi zapůsobila, a tak nezbývá než doufat, že s příchodem českého dabingu neodejde ani troška skvělé atmosféry. Když už tu byla řeč o postavě reverenda O'Connora, musím zmínit jeho představitele Michaela Childerse. Když se podíváte na filmografii tohoto muže, zjistíte, že se nejedná o profesionálního herce (role v Aktech X byla jeho vůbec první). Stejně jako jeho postava, byl i Childers v minulosti stoupencem jisté církve, jejíž členové byly během kázání běžně v kontaktu s hady. Ještěže s tím skončil, není to totiž vůbec špatný herec.

Mimochodem, tato epizoda měla v USA premiéru 23. ledna 2000 a na českých obrazovkách se tak objevuje přesně osm let po své americké premiéře. To musí být nějaké znamení…

Tento článek byl zveřejněn 23.1.2008 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 5

 1. Nettiex napsal(a) 24.1.2008 v 0:06

  Pěkná epizoda

 2. kultx napsal(a) 24.1.2008 v 0:08

  Jj, jen mě zklamal dabing reverenda O'Connora… Ta postava je pro děj a pro atmosféru dost důležitá a jeho česká verze nebyla tak důrazná jako originál.

 3. gilly8 napsal(a) 24.1.2008 v 13:17

  Souhlas s tím dabingem. Pro zajímavost jsem si teď pustila originál v angličtině a opravdu se to nedá srovnávat. Přesto – tato epizoda je pro mě spíše slabší průměr. K sedmé sérii se mi prostě zatím nějak nepodařilo najít vztah..

 4. novoten napsal(a) 12.9.2011 v 18:53

  Scéna „vymýtání“ dítěte je pro mě jednou z divácky nejnepříjemnějších, co pamatuji.

 5. Bellezza napsal(a) 28.5.2018 v 1:25

  Pre mňa úplne nezáživná a asi najhoršia epka z celých Aktov X..

Řekněte nám svůj názor!