Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

4×06 Sanguinarium (recenze)

režie Kam Manners | scénář Valerie a Vivian Mayhewová | premiéra v USA 10.11.1996 | na TV Prima 24.10.2004 | český název Krvavá krása | hodnocení 60% další názory zde

Na luxusním oddělení estetické chirurgie v Los Angeles vyšetřuje Mulder se Scullyovou vraždy pacientů, které svým chirurgickým náčiním zabili tamější doktoři. Jelikož lékaři nedovedou své počínání nijak vysvětlit, začne se Mulder domnívat, že byli posednuti ďáblem.

sanguinarium_a.jpg sanguinarium_b.jpg sanguinarium_c.jpg

Zrod epizody 4×06 Sanguinarium provázely těžké porodní bolesti. Bylo to dáno nejen příběhem, který epizoda vypráví, ale především velmi pikantními scénami, které se v epizodě objevují hned na několika místech. Sanguinarium tak pokračuje v tradici brutálních epizod začátku čtvrté série, od syrového Unruhe ji dělí dva týdny a od masakru v Home pouhý měsíc. Přesto tvůrci přišli krátce po Halloweenu s dalším mládeži nepřístupným případem Muldera a Scullyové. A jelikož pohřeb novorozeněte a lobotomii zaživa měli tou dobou již zdárně za sebou, pozvali nás tvůrci tentokrát na oddělení plastické chirurgie, kde se ruku v ruce s tajemnými seancemi odehrávají ty nejdrastičtější vraždy, které jsme v Aktech X kdy mohli vidět.

Scénáristky Valerie a Vivian Mayhewovy, jediný sourozenecký pár, co kdy na scénáři k některé z epizod Akt X pracoval, se do své práce pustily s velkou vervou a odvahou. A pochopitelně nenalezly příliš pochopení, když svůj scénář odevzdaly na cenzorském oddělení stanice Fox. Zástupci televize však některé námitky vznesli vcelku oprávněně, jelikož epizoda působí velmi drasticky i po četných zásazích ze strany cenzorů. Do celé věci se nakonec musel vložit Chris Carter, který se s televizí dohodl na jistém kompromisu.

sanguinarium_d.jpg sanguinarium_e.jpg sanguinarium_f.jpg

Celkově bych epizodu Sanguinarium označil za mírně rozpačitou. Je mi na ní sympatické především to, že je pouze béčkovým hororem, který chce diváka řádně postrašit, a neaspiruje na nějaké vyšší mety. Já osobně jsem se při sledování tohoto dílu příjemně bál, což je ostatně přesně to, co od Akt X vyžaduji ze všeho nejvíc. Některé sekvence, např. vana plná krve nebo levitující doktor Franklin, jsou natočeny bravurně, tedy přesně tak, jak to Kim Manners vždy uměl. Přesto tomu všemu něco chybí, protože u Unruhe jsem se bál určitě víc a u Home mi bylo vyloženě zle.

Sanguinarium je obyčejný horůrek, bez ambicí, bez ducha. Pokud k němu budete přistupovat přesně tak, jak si zaslouží, tedy bez velkých očekávání, bude to jen pro vaše dobro.

Zajímavosti: Pokud na vás byly některé scény příliš brutální, určitě byste našli pochopení u Gillian Andersonové, která prohlásila, že během natáčení musela několikrát odvracet zrak. Zato Davidu Duchovnymu se epizoda líbila, i když přiznal, že zápletku nepochopil napoprvé. || V epizodě se své zmínky dočká Gerald Gardner, amatérský britský antropolog a archeolog, který je považován za zakladatele současné čarodějnické tradice Wicca.

Tento článek byl zveřejněn 21.5.2009 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 6

 1. luca napsal(a) 21.5.2009 v 7:50

  Tak to jsem na tom stejně jako DD, taky jsem to napoprvé moc nepobrala. Některé scény jsou fakt dost nechutné, ale celkově se mi to docela líbí, nezapomenutelné jsou hlavně Mulderovy kreace před zrcadlem a poměřování nosu. :-)) Ale souhlasím, že Unruhe a Home i některé jiné epizody jsou daleko děsivější, tohle mě tak nějak nechávalo klidnou. Dala bych taky těch 60%.

 2. xgirl napsal(a) 21.5.2009 v 17:58

  Možná, že té epizodě opravdu ublížilo to, že je postavená tak brzo po dvou hodně děsivých věcičkách. Kdyby byla v šesté sérii, určitě dopadne v hodnocení líp. Mně osobně se Sanquinarium celkem líbí, Mulderovy obličeje jsou vtipné a westra Whiteová zvracející špendlíky a doktor, stahující si kůži z obličeje jsou zase pořádně nechutné. Dala bych tak 70%.

 3. kimberly napsal(a) 21.5.2009 v 18:19

  Brilantné podľa mňa, paranoja a naozaj by som sa potom na žiadnu plasticku operaciu neodhodlala…ja tnto diel hodnotim vysoko pozitivne, pamatam si ho dobre dodnes!

 4. kultx napsal(a) 21.5.2009 v 21:13

  Děkuji vám za názory :)

 5. katka napsal(a) 1.11.2011 v 23:44

  Prosim napise mi nekdo v kterem dile je rodinka Peacockových?? (doufam, ze to pisu srozumitelne :)) Díky

 6. kultx napsal(a) 17.11.2011 v 2:53

  Ahoj katko, je to epizoda Home, která byla vysílána jen dva týdny před dílem Sanguinarium, takže jsi to v podstatě našla sama :) Odkaz máš tady: http://www.kultx.cz/…pizody-home/

Řekněte nám svůj názor!