Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE SERIÁLU AKTA X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

3×17 Pusher (recenze)

režie Rob Bowman | scénář Vince Gilligan | premiéra v USA 23.02.1996 | na TV Prima 25.07.2004 | český název Nutič | hodnocení 80% další názory zde 

Mulder a Scullyová se setkávají s Robertem Modellem, nebezpečným několikanásobným vrahem, který je trefně přezdíván Pusher. Modell totiž dokáže silou své vlastní vůle ovlivnit chování kohokoliv dalšího a tím způsobit nevídané škody. Vše je o to vážnější, když se jeho poslední obětí stane samotný Mulder.

pusher_a.jpg pusher_b.jpg pusher_c.jpg

3×17 Pusher je suverénně jednou z divácky nejpopulárnějších epizod Akt X. Není se ani čemu divit, scénárista Vince Gilligan totiž ve svém příběhu nabídl klasická Akta X, která okořenil celou řadou nezapomenutelných scén mezi Mulderem a Scullyovou. Tento šikovný mix, který krom fanoušků klasického tajemna potěší i všechna shipperská srdce, Gilliganovi v jeho teprve druhém scénáři pro Akta X dokonale vyšel.

Ovšem možná to nejpodstatnější, co tato epizoda nabízí, je hlavní záporná postava. Robert Patrick Modell se zařadil vedle takových velikánů jako je Eugene Victor Tooms a Donnie Pfaster, tedy vedle těch nejpopulárnějších vrahů samostatně stojících epizod seriálu. Britský herec Robert Wisden při ztvárnění Modella odvedl skvělou práci a i když je jeho postava ze všech zmíněných záporáků asi nejslabší, jeho poněkud nepříčetný pohled si jistě zapamatoval nejeden x-phile.

Těch scén, které z epizody Pusher dělají nezapomenutelnou součást Akt X, je skutečně hodně. Jelikož Modell dokáže silou vůle ovládat chování jiných lidí, je pro Muldera se Scullyovou de facto neporazitelným soupeřem. Každá scéna, kdy se Modell dostává s někým do konfliktu, je nesmírně silná – od sebevražedného upálení zasahujícího policisty, přes pikantní likvidaci Skinnera až po závěrečný „souboj“ s agentem Mulderem. Ať už tuto epizodu bezmezně milujete, nebo je pro vás (stejně jako pro mě) jen dalšími kvalitními Akty X v řadě, zmíněná scéna s ruskou ruletou, která vyniká především nevídaným napětím, se vám nenávratně vryje pod kůži.

pusher_d.jpg pusher_e.jpg pusher_f.jpg

Jak už jsem naznačil v předcházejícím textu, Pusher není jen o napínání a temné atmosféře, je to příběh, ve kterém je velkého prostoru věnováno vztahu Muldera a Scullyové. Už to není ta první série, ve které si oba agenti kryli záda hlavně proto, že by smrt jednoho z nich znamenala pro toho druhého tak akorát spoustu papírování. Z celé řady scén v této epizodě je z obou postav cítit jakási velmi osobní, vzájemná starost. V tomto ohledu nelze nezmínit závěrečnou scénu, ve které Mulder a Scullyová přemítají u nemocničního lůžka nad polomrtvým Modellem. Pro někoho možná poněkud překvapivě se dvojice chytne za ruce a následně odchází pryč. Scéna, připomínající úžasnou závěrečnou sekvenci z epizody Paper Clip, mi přišla vynikající, a to i vzdor tomu, že nejsem shipper.

Zajímavosti: Pokud jde o nejrůznější odkazy a žertíky, Vince Gilligan nikdy nezklame. Hned v úvodní sekvenci pozorný divák při pohledu na titulní stránku bulváru zjistí, že se na scénu znovu dostal známý mutant z epizody The Host. Zrůda se podle bulvární plátku vyplavila na Martha's Vineyard, což je ostrov u pobřeží USA, který patří do amerického státu Massachusetts. Jak víme z epizody Anasazi, právě zde do své smrti bydlel Mulderův otec Bill. || Modella měl původně hrát Lance Henriksen, který byl v témže roce obsazen do hlavní role nového Carterova seriálu Millennium.

Tento článek byl zveřejněn 24.10.2008 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 9

 1. luca napsal(a) 24.10.2008 v 8:55

  Tak tuhle epizodu mám strašně ráda. Zajímavý nápad, pěkně slizkej záporák a vztah MS ani netřeba komentovat. A vždycky se musím smát, když si vzpomenu, jak v jedné knížce autor tuhle epku přeložil jako „Strkač“. Není to krásně hloupé? 100% :-))

 2. sauron77 napsal(a) 24.10.2008 v 9:17

  tato cast patri medzi moje naj jednoznacne 100% dobra zaporna postava napinavy dej skvela zaverecna scena.
  a to si neviem predstavit ze by modella hral ten henriksen

 3. Queequeg napsal(a) 24.10.2008 v 12:18

  Hodně napínavá atmosféra, skvělá scéna s Mulderem. 100%

 4. Luki8701 napsal(a) 24.10.2008 v 14:02

  „Už nám nevezme ani minutu našeho času“ – 80%

 5. xgirl napsal(a) 24.10.2008 v 15:42

  Taky jhe to pro mě 100% epizoda. Byla jedna z prvních, které jsem z XF viděla (úplně první byla Grotesque), takže jsem ve scéně s ruskou ruletou málem napětím zapomněla dýchat:-) A tu scénu zbožňuju dodnes, Duchovny se zase jednou předvedl jako herec v tom nejlepším světle. O shippy scénách snad netřeba mluvit, možná jen to, že za ruce se agenti chytnou ještě než Muldero dejde „do akce“, ve chvíli, kdy odevzdává Scully svou pistoli…:-)

 6. kultx napsal(a) 24.10.2008 v 15:44

  xgirl: Jo, máš recht, ta scéna mi úplně vypadla z hlavy. A to v ní má Mulder tu sexy policejní vestu… Stydím se ;-)

 7. mrx.friend napsal(a) 24.10.2008 v 19:07

  Psychologický thriller stoprocentně za 100%… 8)

 8. kimberly napsal(a) 25.10.2008 v 12:25

  Jedna z absolútnych klasík. Rozplývam sa…nádhera.

 9. in4mator napsal(a) 30.1.2009 v 21:05

  Zajímavý námět a napínavé finále v ruské ruletě … rád bych si takovou schopnost na chvíli vypůjčil ;-) [80%]

Řekněte nám svůj názor!