Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE SERIÁLU AKTA X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

2×13 Irresistible (recenze)

režie David Nutter | scénář Chris Carter | premiéra v USA 13.01.1995 | na TV Prima 06.01.2004 | český název Neodolatelná | hodnocení 100% další názory zde 

Mulder se Scullyovou se vydávají do Minneapolisu ve státě Minnesota, aby zde prošetřili ohavný zločin, během kterého kdosi znetvořil tělo mrtvé ženy přímo v jejím hrobu. Během obtížného vyšetřování se agenti dostávají na stopu Donniemu Pfasterovi, nebezpečnému fetišistovi, jehož úchylka ho dokonale ovládla a zbavila veškeré lítosti a lidskosti.

irresistible_d.jpg irresistible_h.jpg irresistible_c.jpg

Když se mluví o kontroverznostech v seriálu Akta X, nikdo neopomene zmínit Home (která si podobnou hodnocení bezesporu zaslouží). Ne každý si však vzpomene na epizodu 2×13 Irresistible, která si taktéž zahrává se zvrhlými sexuálními motivy, přičemž minimálně po stránce atmosféry zmíněnou úchylnost ze čtvrté série dokonce překonává. Když teď krátce v paměti přemítám, které epizody Akt X mají vůbec největší ambice diváka šokovat, nenapadají mě žádné jiné, než dvě výše zmíněné.

Všímavější divák také zaregistruje jistý společný jmenovatel obou epizod. Oba díly – IrresistibleHome – totiž vyprávějí příběh, který je takřka oproštěn od nadpřirozena či paranormálních jevů. To by nebylo zase tak ojedinělé – epizod tohoto typu se v celých devíti sériích nakonec objevilo hned několik. Irresistible je však jedinečná v tom ohledu, že snad jako jediná epizoda Akt X je od začátku do konce postavena právě na onom každodenním, zcela běžném (a mnohdy kolektivním) strachu každého z nás. Scénárista této epizody Chris Carter, pro kterého je to jeden z mála nemytologických scénářů, si k vyobrazení takového děsu vybral postavu prachobyčejného úchyla, konkrétně fetišisty Donnieho Pfastera. Tento bývalý pracovník pohřebního ústavu začíná tím, že stříhá vlasy mrtvolám žen ležících přímo v rakvi, dále pokračuje otevíráním hrobů a znesvěcováním jejich obsahu. Když mu nakonec ani toto nestačí, vyhlédne si ženu přímo na ulici a tu následně stylově odpraví.

You're saying some human's been doing this? – agent Boscks

If you want to call him that. – Mulder

Přijít s podobným typem záporné postavy bylo velmi riskantní, Carterovi však tento jeho krok vyšel na výbornou. V případě Irresistible však podle mého názoru hlavní tíha spadla na druhého nejdůležitějšího muže této epizody – režiséra Davida Nuttera. Ačkoliv natočil skvostnou Beyond the Sea, zůstává epizoda Irresistible jeho nejlépe zvládnutým dítkem. Mrazivá, tíživá, prodchnutá atmosférou všudypřítomné beznaděje – přesně taková je téměř v každé své minutě tato epizoda. Už tak napnutá atmosféra ještě zhoustne, když si Pfaster dovolí unést agentku Scullyovou. Posledních deset minut s vyburcovaným Mulderem, naprosto zoufalou Scullyovou a téměř neporazitelným Pfasterem jsou pak tím nejlepším, co tato epizoda nabízí. Okamžiky, kdy se Pfaster prochází potemnělými chodbami domu své matky, jsou naprosto dechberoucí.

irresistible_a.jpg irresistible_b.jpg irresistible_i.jpg

It is somehow easier to believe in aliens and UFOs, than in the kind of cold blooded inhuman monster who could prey on the living to scavenge from the dead. – Scullyová

Velmi vysokou úroveň si v této epizodě drží herecké výkony všech herců v hlavních rolích. David DuchovnyGillian Andersonová nicméně zůstávají zastíněni bravurním Nickem Chinlundem, který si s velkou chutí zahrál nekrofila Donnieho. Nemohu si pomoct, ale v jeho postavě jsem několikrát zahlédl Normana Batese, kterého ve slavném Psychu z roku 1960 ztvárnil jeden z mých nejoblíbenějších herců Anthony Perkins. Chinlund zahrál všechny své scény výborně a krom toho, že mu budete věřit každý pohyb jeho těla, mu budete zaručeně přát i kulku mezi oči.

Pokud jde o herecké výkony, tak je též zajímavé sledovat reakce agentky Scullyové na její únos; ve velmi krátké době je to totiž již druhý takový incident poté, co byla na začátku druhé série unesena nejprve Duanem Barrym a následně americkou armádou (Duane Barry, Ascension, One Breath). V souvislosti s hereckým obsazením musím zmínit ještě Bruce Weitze, který v epizodě vystupuje v roli agenta Bockse. Protože Scullyová je po určitý čas mimo scénu, vytvoří on a Mulder sympatickou dvojku vyšetřovatelů.

Zajímavosti: Chris Carter si kvůli svému scénáři dosyta užil společnosti velmi nepříjemných cenzorů. Jejich role je sice u seriálů typu Akt X pochopitelná, avšak některé jejich požadavky směrované konkrétně k této epizodě byly skutečně přehnané. Lidem ze společnosti Fox se například nelíbilo, že je Pfaster popisován jako nekrofil. Důvod? Z tohoto slova je cítit přílišné sexuální napětí. Scénárista tedy musel vrahovo chování upravit a samotného Pfastera nazvat „fetišistou mrtvých“. To, že ve scénáři zůstalo stříhání mrtvol a odřezávání jejich nehtů, už asi takový problém nebyl. || Gillian Andersonová má očividně ráda drsnější zacházení. Herečka označila tuto epizodu jako jednu ze svých nejoblíbenějších. || V jedné ze scén epizody se v televizi hraje zápas v americkém fotbalu. Můžeme vidět, že v týmu Minnesota Vikings hraje i jakýsi Cris Carter, což je skutečný fotbalista a zároveň odkaz na duchovního otce Akt X. || Když na začátku epizody přichází agenti na hřbitov, můžeme si všimnout náhrobku se jménem Soames. Mladíka se stejným příjmením nechal agent Mulder v pilotní epizodě exhumovat. || Když se po odchodu Muldera a Scullyové z věznice ptá Donnie svého spoluvězně na jméno agentky, ten odpoví: „Scully, jako ten komentátor baseballu“. Carter, který agentku Scullyovou po takovémto muži skutečně pojmenoval, tímto originálním způsobem zodpověděl dotazy mnoha zvídavých fanoušků. || Donnie Pfaster získal touto epizodou značnou popularitu, a proto se tvůrci v sedmé sérii rozhodli pro jeho návrat. Ani v této opět skvěle natočené epizodě Donnie nedovedl únos agentky do zdárného konce. || Nick Chinlund, který Pfastera ztvárnil, si zahrál v celé řadě dalších seriálů. Krom rolí detektivů v seriálech Desperate Housewives a NCIS to bylo působení v Denících červených střevíčků, kde se potkal s Davidem Duchovnym.

Tento článek byl zveřejněn 30.10.2008 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 20

 1. luca napsal(a) 30.10.2008 v 23:44

  Výstižná a naprosto dokonalá recenze, se kterou stoprocentně souhlasím. Jen to tady čtu a běhá mi mráz po zádech. A doporučuju se na tuhle epizodu dívat jen v originálním znění, hlas Nicka Chinlunda je totiž bezkonkurenční! Geniální výkon. :-)) 100%

 2. kultx napsal(a) 30.10.2008 v 23:52

  luca: Moc mě těší ta slova chvály, děkuji!

  S dabingem pravda – vůbec všechny epizody minimálně z prvních dvou sérií je lepší sledovat v originálním znění. Přijde mi jako by Nova tehdy na nadabování jedné epizody měla tak čtyři dabéry, včetně Cigánka a Musilové ;-)

  (Na druhou stranu cítím pochopitelně velký vděk alespoň za to!)

 3. Mia009 napsal(a) 31.10.2008 v 9:40

  Tohle je vážně skvělej díl!!! Jeden z mých neeej, co se týče 2. serie.
  Super článek:)))

 4. Utero napsal(a) 31.10.2008 v 10:19

  Vytecna recenze s kterou ve vsem souhlasim…Irre­sistible je legenda.

 5. sauron77 napsal(a) 31.10.2008 v 11:45

  neodolatelne je moja najoblubenejsia cast davam 200 % asi najlepsia zaporna postava tato cast nema chybu mne sa najviac pacilo ako pfaster na konci nahanal po dome scullyovu

 6. kimberly napsal(a) 31.10.2008 v 12:42

  Nesmrteľné, večne živé…toto sú Akty X!!!

 7. Smith napsal(a) 31.10.2008 v 14:35

  kimberly: ja len dodam, ze okrem toho su aj neodolatelne presne ako aj tato epizoda :)

 8. Queequeg napsal(a) 31.10.2008 v 15:58

  S nejvyšším hodnocením zcela souhlasím, je to jedna z mých nejoblíbenějších epizod. Dík za skvělou recenzi!

 9. kultx napsal(a) 31.10.2008 v 16:33

  Queequeg: Klaním se a děkuji.

 10. in4mator napsal(a) 1.11.2008 v 0:00

  To, že „naši milí“ agenti jsou dost často nerozvážní a neopatrní mě taky celkem zaráží, asi je to proto, aby nepůsobili zbaběle – to by si je potom nikdo neoblíbil ;-) Moje hodnocení této epizody 80% – viz můj profil na CSFD…

 11. luca napsal(a) 1.11.2008 v 11:36

  Já nevím, ale mě nepřipadá, že by Scullyová byla nějak zvlášť neopatrná. Ona přece vůbec neznala Pfasterovu totožnost, když se vracela za Mulderem, ani neměla důvod se domnívat, že by po ní mohl jít. Agenti jsou taky jen lidi z masa a kostí. Co jako měla dělat? Jet kanálama, být ozbrojená jako nějaký Terminátor nebo cestovat s nabušenou ochrankou jako prezident? Podle mě se chovala úplně přirozeně, a když ji vytlačil ze silnice, neměla šanci reagovat, když navíc vůbec nevěděla, co se děje a co ten dotyčný vlastně chce.
  Jasně, že se občas chovají zbrkle a nerozvážně, zvláště Mulder, ale ono to někdy ani jinak nejde, když chtějí něčeho dosáhnout. Ale zrovna v téhlé epizodě to nevidím. :-))

 12. sauron77 napsal(a) 1.11.2008 v 11:40

  ale v orisonovi scullyova bola neopatrna ked pfaster utiekol z vazenia scullyova prisla domov ako by sa nic nestalo a pritom pfaster bol v skrini

 13. luca napsal(a) 1.11.2008 v 13:31

  To máš pravdu. Myslím, že ho dost podcenili. Nejspíš je vůbec nenapadlo, že by si mohl zjistit, kde Scullyová bydlí, a chtít dokončit svou práci. Tam je to na pováženou.

 14. AX_csm napsal(a) 1.11.2008 v 20:33

  To kultx: Souhlasím s hodnocením.Toto je opravdu jeden z nejlepších dílů vůbec.Skvělá recenze, hezky napsané.Díky

 15. lukasd napsal(a) 2.11.2008 v 0:03

  80%… Ačkoliv tam není nic paranormálního, tak je to přesto jeden z těch napínavějších dílů Akt X.

 16. KayTee napsal(a) 2.11.2008 v 21:48

  Skvělý díl, skvělá recenze. Ze záporáků u mě vede týpek z Badlaa, ale z Donnieho mě víc mrazí, protože jak už bylo řečeno – Může se to stát i nám..

 17. in4mator napsal(a) 3.11.2008 v 16:15

  luca: No abych řekl pravdu, tak podle mě jsou neopatrní asi tak v každé 4. až 5. epizodě. Zrovna v jedné z posledních co jsem viděl (F.Emasculata) se Dana chová neopatrně, při ohledávání nakažených těl, aniž ví, jak se nemoc přenáší. (Ale jinak je to jedna z nejlepších epizod druhé série) Fox občas také při pronásledování vběhne neohroženě do tmy a pak ho někdo přetáhne po hlavě, skočí do vody i když ví, že v ní je červí muž, někdy až moc důvěřuje cizím lidem… Chápu, že nemůžou každou chvilku volat zásahovku, ale občas mně to jejich chování přijde až moc hrdinské.

 18. Jardáááááááááááál napsal(a) 1.2.2009 v 14:45

  Tohle není moje kafe. Když sem sledoval epizodu napjatě jsem poslouchal ale přitom znuděne bloumal po internetu a čekal na její konec abych si mohl pustit další. 4/10

 19. abigail napsal(a) 17.3.2009 v 21:24

  Ten starší detektiv co spolupracuje s M a S na tomhle případu tam zmiňuje něco o „vrahovi z Milwaukee, který zabíjel děti“ – netušíte náhodou někdo, jestli se jednalo o skutečný případ? Akta X jsou sice fikce, ale vím, že autoři doscénářů sem tam vpašovali věci co se opravdu staly (třeba v The Goldberg Variation Scully vypráví o parašutistovi, který spadl z kdovíjaký výšky a akorát sizlomil žebro a tenhel případ se opravud stal).

 20. Thrawn napsal(a) 20.1.2011 v 19:02

  „Říká se, že strach z neznámého je iracionální reakcí na přemíru fantazie, ale náš strach z každodennosti, z plíživého cizince a ze zvuků kroků na schodech, strach z násilné smrti a prvotní touha po přežití jsou děsivé jako kterákoliv Akta X a stejně skutečné jako fakt, že se to může stát i vám.“ :)

Řekněte nám svůj názor!