Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE SERIÁLU AKTA X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

Před dvaceti lety Mulder a Scullyová poprvé promluvili česky

Dnes uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byl seriál Akta X poprvé uveden v České republice. Svůj první případ na českých televizních obrazovkách Mulder a Scullyová otevřeli v pátek 26. května 1995 na TV Nova. Tato nejstarší česká komerční porevoluční stanice začala vysílat v únoru 1994 pod vedením Vladimíra Železného a seriál Akta X se stal jedním z prvních amerických titulů, na nějž televize vsadila. Během vysílání seriálu se opakoval obdobný proces jako při premiérovém uvedení Akt X ve Spojených státech. První série fenomén představila, v průběhu druhé fandom narostl a od třetí série se Akta X stávají modlou českých fanoušků science fiction a mysteriózních příběhů obecně. V období třetí řady se k nim přidávají i „náhodní kolemjdoucí“, lidé žánrem nepříliš zasažení, kteří jsou však na televizní událost zvědaví a na určitý čas se rovněž počítají mezi diváky seriálu. Zlomem se stává pátá sezóna – zatímco v USA se jedná o nejúspěšnější období Akt X, v Česku seriál ztrácí diváky neúprosným tempem. Svůj díl viny na tom nese skutečnost, že mezi závěrem čtvrté řady a začátkem páté se nacházelo téměř dvouleté období, během něhož Akta X z televize prakticky vymizela a po jehož uplynutí bylo téměř nemožné navázat na úspěšnou sledovanost z let předešlých.

aktax-nova-prima.png

Přečtěte si, jak na první vysílání Akt X vzpomínají naši čtenáři, čeští a slovenští fanoušci 

Kritickému období nijak neprospělo ani posouvání vysílacího času do stále hlubší noci. Dodnes nezodpovězenou otázkou zůstává, co bylo zapříčiněno čím – zda horší vysílací čas nezájmem, nebo nezájem horším vysílacím časem. Výsledkem toho každopádně bylo, že šestá, tou dobou premiérová série byla v roce 2001 vysílána kolem jedné hodiny ranní. Tehdy seriál sledovalo už jen nejvěrnější jádro x-philes, což zástupci televize pochopitelně nesli nelibě a seriál sedmou řadou už nepokračoval. Po dvou letech jej převzala TV Prima, další česká komerční stanice, která počínaje dubnem 2003 vysílala Akta X od první série. Opět jsme se dočkali divokých vysílacích časů – dobrým příkladem je zjevně prokletá šestá řada, která byla od července 2007 vysílána ve čtyři hodiny ráno. Sedmou a osmou sérii v následujícím roce však TV Prima uvedla v exkluzivním čase, ostatně jednalo se o českou premiéru. Jednotlivé epizody byly vysílány každé pondělí, středu a čtvrtek kolem jedenácté večer. Devátou řadu pak stanice uvedla až s odstupem několika let a seriál Akta X byl tak zhruba sedmnáct roků po svém prvním uvedení konečně kompletně odvysílán na českých televizních obrazovkách. Zajímavostí je, že pro televizní vysílání deváté série vznikl nový dabing, o překlad se ovšem znovu postarali naši „staří známí“ Silvie Šustrová a Petr Finkous.

akta-nova-prima.png

Bytostnou součástí českého vysílání je český dabing. Vztah k němu má většina z nás nejspíš ambivalentní. Zatímco výběr hlavních aktérů Ladislava Cigánka (dabuje Muldera) a Jany Musilové (dabuje Scullyovou) je prostě a jednoduše bezchybný, dabéři vedlejších postav se často opakují a některé hlasy slyšíme takřka v každé epizodě (pokaždé však v rozdílných rolích). Toto a horší technická kvalita prvních dvou sérií je však věc nanejvýš pochopitelná, jelikož se jejich nelehký vznik datuje do období divokých let devadesátých. My buďme rádi a vděčni za to, že se seriál vůbec podařilo nadabovat (a tedy uvést na českých obrazovkách) tak brzy po jeho premiéře v USA. Na dabérech v hlavních rolích je pozoruhodné, jak výrazně se jejich hlasový projev liší od hlasů původních hereckých představitelů (týká se to též Zdeňka Mahdala, který propůjčil svůj hlas agentu Doggettovi). Myslím, že nebudu sám, když řeknu, že minimálně Cigánek a Musilová znějí lépe, než Duchovny a Andersonová sami. A co vy, kdy jste se s Akty X setkali poprvé?

Tento článek byl zveřejněn 26.5.2015 v 0:00 v kategorii Akta X v televizi, Dabing, Připomínáme si.

Komentáře: 19

 1. milius napsal(a) 26.5.2015 v 6:55

  První epizodu, kterou si z dětství pamatuju, je Squeeze – a určitě to byla její premiéra na Nově. Někde v novinách nebo v reklamách se o tom muselo mluvit, když mě k tomu rodiče posadili. :)

 2. klara napsal(a) 26.5.2015 v 9:23

  Moje první epizoda- Darkness Falls. Bylo to ve všední den odpoledne, podvečer, byla jsem asi ve 4. třídě. Chystala jsem se jít hrát volejbal, jen na chvíli jsem zapla televizi a..už jsem ten den na voliš nešla..Tento seriál mě provázel celou pubertou, pak jsem na dění kolem něj nesledovala skoro 15 let a ted- před asi dvěma měsíci jsem náhodou viděla v televizi film z roku 2008 a od té doby bez x files ani den!! :D když jsem sama v kanceláři, tak si práci pouštím alespon hudbu Marka Snowa (např. soundtrack k postmodern prometheus, thee k triangle..) DROGA!!

 3. Lyta napsal(a) 26.5.2015 v 10:25

  Myslím, že kritické období okolo páté řady bylo způsobeno tím, že závěr čtvrté řady byl na jaře 1998, začátek páté 30.12. 1999, mezitím jen kiny proběhl FTF (vtipně umístěný mezi řady 5 a 6) bez jakékoli souvislosti a mám dojem, že mezitím maximálně jen opakovali 3. a 4. řadu někdy v noci. Také myslím, že dost diváků seriál získal během prvního re-runu 1. a myslím 2. řady ve všední dny okolo páté odpoledne, což byli také diváci, kteří potom každý čtvrtek ve 20:50 seriál zapínali.

  Neúspěch páté řady kromě absence návaznosti děje byl také daný tím, že nova zvládla na tom vysílacím čase čtvrtek 20:50 vymlátit asi 4 seriály, protože konkurenční stanice dávala poprvé od pádu železné opony Majora Zemana. Po dokončení jeho 30 případů na nově v tento čas zůstala nějaká německá brutální srágora, na kterou nikdo normální nekoukal, ale nova najednou měla zpátky sledovanost. Akta X už však byla nenávratně ztracena ve stále horších a horších slotech, z kterých se těžko vyhrabávalo.

  A když dovolíš, Akta X nakonec byla přeci jen odvysílána celá na Prima COOL, nedávno jsem tam viděla závěrečný dvoudíl.

  A ospověď na tvou otázku je 26.5.1995 u ba­bičky, protože se s dědou rozhodli podívat na ten nový seriál.

 4. kultx napsal(a) 26.5.2015 v 10:40

  milius/klara: díky, ve vašich zážitcích nacházím styčné body s těmi mými, vyvolává to příjemnou nostalgii :)

 5. kultx napsal(a) 26.5.2015 v 10:46

  Lyta: Díky moc, hlavně za ta novácká data, ta jsem zoufale sháněl všude možně, ale krom 26.5.1995 jsem nenašel nic.

  Pokud bys k tomu chtěla něco sepsat, velmi to uvítám, zasvěcený článek na toto téma tu chybí a já, který jsem byl tehdy ještě děcko, si na něco takového netroufám.

  Prima Cool nakonec skutečně uvedla i devátou řadu, to je pravda. Po skončení premiéry osmé řady v roce 2008 s ní ale nepokračovala, proto jsme dabing devítky poprvé slyšeli na DVD, v televizi až o pár let později.

 6. kultx napsal(a) 26.5.2015 v 10:47

  Pokud by Lyta nebo kdokoliv z vás měl někde uložena data vysílání jednotlivých epizod na TV Nova (stačily by jen premiéry jednotlivých sérií), prosím, zašlete je na mail michal.palan[za­vinac]email.cz

 7. Scratchy napsal(a) 26.5.2015 v 14:07

  Moje první epizoda byla Naše město, bylo mi asi 8 let když jsem chodila do skautu na výpravy a téma bylo (pro mě tehdy neznámé) Akta X. Jeden z vedoucích si tu epizodu pouštěl a mě to přišlo strašně divné a strašidelné:D nikdy jsem se na to už nechtěla dívat, ale o nějakých pět let později (to už vysílali na Prima Cool) jsem se na to jen tak podívala a od toho dne jsem se od televize ani nehla. Už čvrtým rokem si den, aspoň bez jedné epizody, nedokážu představit.

 8. draky napsal(a) 26.5.2015 v 16:19

  Jojo, jak píše Lyta – po několikaletém přemlouvání prog. ředitele Primy se i za téměř beznadějné situace (u 6. – 8. řady se kvůli katastrofálním výsledkům ani nevyužila licence v celém rozsahu, tak pak po někom chtějte, aby se toho pořídilo víc…) povedlo nakonec znova procpat do vysílání „klasický sezóny“ a na základě jejich úspěchu na Coolu ve finále i kompletní seriál. Tak mi tenhle zásadní xphilovskej životní úspěch neupírejte, pls :D

  Jinak k tvé otázce – jasně si vybavuju poprvé viděnou Škvíru, ale jelikož jsme v tý době byli dost poctivá novácká rodina, nejspíš to u nás frčelo od prvního dílu – jen si po těch letech už z dětství nepamatuju všechno :)

  Pokud jde o neúspěch od páté série dál, obávám se, že to šlo ruku v ruce s komplikovanější a pořád víc prosakující mytologií v epizodách. Lidi tenkrát i dneska preferujou z většiny uzavřený díly, v tomhle případě monster of the week, nechtěj si nic moc pamatovat a „povinně“ koukat na všechny díly… to baví fandy, ne mainstreamáky… a co si budem povídat, v pátý řadě byly i některý ty monsters slabší

 9. mrx.friend napsal(a) 26.5.2015 v 16:50

  kultx: S tou devátou sérií je to nakonec ještě komplikovanější. Ano, první dabing pro ni vzniknul kvůli DVD a když tuhle řadu vysílala po čase Prima COOL, bohužel si nechala vyrobit svůj vlastní, důvody neznám, ale hádam, že jako vždycky půjde o prachy, takže nechtěla investovat do práv na ten původní. Většina hlasů zůstala zachována, ale třeba Frohika už samozřejmě nemoh' namluvit pan Mareš, takže…

  A k článku samotnýmu… ani nevim, kde začít, tady bych moh' napsat snad slohovou práci :D Pamatuju si na podzimní večery, Akta běžela ve všední dny okolo 17:50, jedny z prvních epizod, který mi už navždycky uvízly v hlavě, byl zrovna Pilot, Darkness Falls, Shapes, myslim, že tam byla i The Erlenmeyer Flask. Pak si živě pamatuju, jak si naši na páteční večer půjčili VHSku ‚82517‘ (dvojdíl ‚Nisei‘ a ‚731‘) a já se je snažil ukecávat, ať se můžu dívat s nima. Povolení jsem dostal, ale kdyby prý tam bylo něco ošklivýho, mam si zakrýt oči. Vzhledem k tomu, že šlo o zakončení pracovního tejdne, naši co nevidět vytuhli v sedačkách. Čučel jsem teda " o samotě" a věřim, že toho naši další den docela litovali. Kolikrát se totiž za mnou do pokoje museli naběhat přes celej byt, aby mě přišli utěšit, protože jsem měl noční můry z těch malomocných/po­kusných, kteří se v těch dílech vyskytovali. Až jsem měl ráno hnedle vykřičenej hlas, jak moc jsem volal :D Na druhou stranu, naši to brali spíš srandovně a přiklepli mi přezdívku Mulder (jasně, teď se ptam, proč to nebyl rovnou Strašidelnej, co?). Pak pamatuju na díl ‚Excelsis Dei‘ ze dvojky, kterou jsem tehdy viděl u babi v paneláku ještě na černobílý televizi. To tomu dodalo grády a šlo o díl, kterýho jsem se toho času taky dost bál. Pak jde o třetí řadu o letních prázdninách, pro změnu u druhé babičky na vesnici, to Akta běžela hezky v prime-timu ve čtvrtek od 20:00 – něco před osmou jsem vyběhnul před vrata za Family Frostem (pamatujete ještě na tu ukňouranou žlutou dodávku, co vozila zmrzku, ne? :)) a pak se ládoval chladivejma mňamkama :) Taky pamatuju ještě ty časy, kdy se vždycky tyhle seriály druhej den opakovaly v poledních hodinách – to vždycky byla babča naštvaná, když jsem se na to chtěl dívat znovu, když ‚jsem to přece viděl včera večer‘ :D S Aktama jsem si vylepoval sešit – sbíral jsem různý obrázky, články, cokoli z časopisů a tak dále a tak dále. Těžko se vysvětluje, že tenhle seriál už prostě bude můj srdcovej až nadosmrti. Což mě tak znovu napadá, Michale, co ten sraz? Strašně by se mi líbilo, kdybychom brzy uspořádali něco, kde bychom si tyhle zážitky mohli sdělovat osobně… mezi lidma, který to snad pochopí víc, než kdokoli jinej O:-)

 10. Clarissa napsal(a) 26.5.2015 v 19:52

  Já si jsem celkem jistá, že Akta X jsem začala díky rodičům sledovat už od začátku (naštěstí netušili, o co půjde :)), ale jistojistě si pamatuji díl Squeeze. Vím, jak jsem se pak bála jít doma na toaletu, protože tam byly takové malé dírky … :). Jinak mě vždycky dostávaly ty otevřené konce (dítě v The Jersey Devil) nebo některé věty „Prostě jsme to věděly.“ (Eve). To se mi vrylo nesmazatelně do paměti. No a tady jsem, po dvaceti letech nedočkavě vyčkávajíc dalších dílů :). Díky, Michale :).

 11. Clarissa napsal(a) 26.5.2015 v 19:57

  No a taky mě samozřejmě dostával vztah Muldera a Scullyové, takže jsem svého času sepisovala momenty, ve kterých se podle mě jednoznačně ukázalo, že jsou si tito dva více než přáteli :).

 12. X napsal(a) 27.5.2015 v 11:19

  u nas na Slovensku zacali chodit myslim akty x rok po cechach, v roku 96 (to som mal 10) ked zacala vysielat prva sukromna telka Markiza

  moja mama mna aj moju sestru uviedla do zahad a paranormalnych javov par rokov pred tym, ked nam kupila velku modru knihu o bigfootovi, spontannych vzplanutiach, ufo a podobne – mna to velmi chytilo, sestru ani nie :) no a potom prisli akty x a prva cast pilot a uz ma to nepustilo, pozeral som skoro kazdu cast a potom som sa v noci bal a chodil vyhanat otca zo spalne, aby som mohol spat pri mame, hahha

  a este niekedy chodili aj poobede reprizy, tak ked som to nevidel den predtym vecer, pozeral som to druhy den poobede

  dokonca sme s kamosom boli taky „sfanatizovani“, ze sme si zalozili Detsku FBI a snazili sa riesit pripady a paranormalne javy v okoli, no boli to dobre casy :)

  potom Akty x na SR postihol podobny osud s vysielacimi casmi a vytratili sa

 13. SpriteX napsal(a) 27.5.2015 v 12:34

  Ja som sa prvýkrát stretla s Aktami X pred dvoma rokmi ako s knihou. Nemala som čo čítať a tak mi knihovníčka nabalila spísané knihy epizód Squeeze, Pilot a ešte pár ďalších. Hneď o týždeň nato som zapla televíziu a tam bežal Hollywood A.D. odvtedy bez Aktov X ani na deň :)

 14. Barulie napsal(a) 27.5.2015 v 17:42

  Když mi bylo asi šest let, tak jsem se s tátou dívala na film Akta X a scéna se zachráněním Scullyové z vesmírné lodi se mi zaryla do hlavy po velice dlouhou dobu. Ale se seriálem samotným jsem se seznámila pořádně, až poté co byl vysílán na Prima Cool. Takže shrnuto, začala jsem epizodou Pilot a nikdy toho nebudu litovat.

 15. kultx napsal(a) 27.5.2015 v 21:21

  draky: rozhodně bych nerad upíral cokoliv všem dobrým lidem, kteří se za ta léta zasadili o vysílání (nových epizod) Akt X na českých obrazovkách ;-)

  Trošku jsem ten článek upravil, dovolil jsem si uvést poněkud familiární označení „staří známí“, protože třeba takový Petr Finkous mě pár let zpátky zásoboval aktualitkami z pozadí vzniku dabingu, za což jsem mu dodnes vděčný.

  Ještě jednou moc díky vám oběma za tu práci.

 16. sjpetka napsal(a) 31.5.2015 v 20:46

  Moje začiatky s X-files boli tiež na TV Nova. Už presne neviem,či som narazila na prvý či už nejaký další diel, no po skončení série som sa nevedela dočkat pokračovania. to som potom zistila, že nasadila nemecká PRO7 – ktorá bola vždy popredu proti nám, tak som už potom dalších 8 rokov sledovala len tuto vysielaciu vetvu. V rokoch nie velmi pokrytých online informaciami som sa nevedela dočkat programového tyždenníku, ktorý nám chodil do schranky, kde boli vždy k nasledujucemu dielu na nemeckej TV napisané asi dve vetičky a pamatam si, ako som nedočkavo chodila pozerat do schranky, kedy už ten časopis pride, nech sa dozviem, čo bude dalej. s rozmachom internetu som potom chodila sledovat obsah aktualnych serii v US na Fox.com, ktore som si stahovala na DISKETU a doma tlačila a prekladala. a je toho vela a vela za tie roky. a pamatáte si, kedy a kde ste videli posledný diel serialu? ja presne, na študijnom pobyte v DE,na privatnom ubytku starších manželov, kde mi milý pan domaci vždy v pondelky ochotne uvolnoval svoju izbičku s TV a ja som si v klude vychutnala moje akty x (doma inštruovaní členovia rodiny samozrejme poctivo nahravali všetky diely na VHS :)

 17. Jakub napsal(a) 29.10.2015 v 3:44

  Pamatuji si, jak jsem o letních prázdninách, s babičkou, čekával až se mamča vrátí v noci, kolem 10:30, z práce. A bál jsem se dvou věcí, že zahlídnu znělku TABU :D nebo AKT X, dávali je někdy po sobě, ve stejný čas v různé dny nebo to mám jen pomotaný? Když přišla, rozsvítilo se, všichni se bavili, TV byla zapnutá a já nenápadně koukal, dokud si neuvědomili, že mě mají poslat spát.
  Každopádně, moje první epizoda byla zřejmě „paper hearts“, nevím žádné detaily, zda jsem epizodu viděl celou, s kým, a už vůbec jsem neznal děj, možná ani co to bylo seriál, jen si pamatuji jak mě v dětství děsila vzpomínka na zvláštní laserové srdce, jak za ním někdo chodil a nakonec našel mrtvolu holčičky zahrabanou kdesi v lese.

 18. Alca napsal(a) 21.1.2016 v 14:37

  Akta X pro mne jsou srdeční záležitostí. Začala jsem sledovat díky staršímu bratranci, který mi o nich vyprávěl. Naši mi pak nahrávali poctivě všechny díly na VHS. Druhý den, jsem se s nimi pod dohledem rodičů dívala a scény, které bych dle mého tehdejšího věku cca 11 let podle rodičů neměla vidět mi taťka přehrával zrychlené:-) Pak jsem ale objevila, kde je kazeta schovaná a já se na díl koukla ještě před ‚korekcí‘, pak překročila, aby nebylo poznat, že jsem se na ni dívala a odpoledne s rodiči jsem měla druhou premiéru:-) Díky!

 19. lahvi napsal(a) 1.2.2016 v 12:58

  Tyjo hlavne, aby i revival dabovali puvodi daberi. byli uzasni. jinak at to daji radsi jen s titulky. ale bojim se, ze je to marne. duchovnyho v californication i gillian v the fall dabuji uz jini..

Řekněte nám svůj názor!