Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE SERIÁLU AKTA X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

1×15 Young at Heart (recenze)

režie Michael Lange | scénář Chris Carter, Scott Kaufer | premiéra v USA 11.02.1994 | na TV Prima 05.08.2003 | český název Mladí v srdci | hodnocení 100% další názory zde

Mulder zjišťuje, že nebezpečný zločinec John Barnett, kterého agent před lety zatkl a o kterém předpokládal, že ve vězení zemřel, se vrací a znovu vyhrožuje novými zločiny. Během vyšetřování Mulder se Scullyovou zjistí, že Barnett se stal součástí bizarního experimentu, který dokáže zpomalit stárnutí.

young_at_heart_a.jpg young_at_heart_b.jpg young_at_heart_c.jpg

1×15 Young at Heart je epizoda, která v sobě mísí všechny úžasné aspekty Akt X, kterými jsou děsivost, bizarnost a mysterióznost. Po jejím zhlédnutí vás jistě nepřekvapí, že za jejím scénářem stojí Chris Carter, tvůrce seriálové mytologie. Krom atributů samostatně stojících epizod totiž Young at Heart obsahuje jisté pasáže, za které by se nestyděla jakákoliv mytologická epizoda.

Příběh, který Carter napsal za asistence Scotta Kaufera, vypráví o podivném experimentu, jež se týká zpomalení procesu stárnutí. Tento vědecký pokus je v jedné z amerických věznic uskutečněn na vězni jménem John Barnett, kterého v minulosti dopadl agent Mulder. Když se Barnett díky tomuto tajnému programu dostane z vězení, je odhodlán se pomstít. V této souvislosti si nelze nevzpomenout na epizodu Sleepless ze začátku druhé série, která také pojednávala o motivech experimentu a pomsty. Je evidentní, že podobný materiál tvůrci Akt X skutečně umí, protože obě epizody patří mezi to nejlepší, co v seriálu vzniklo. A nejen mezi to nejlepší, zároveň se jedná o jedny z nejtemnějších epizod.

Ono už samotné téma obrácení procesu stárnutí by obstálo samo o sobě, zde je hlavní zápletka navíc obohacena o další dramatické sekvence, včetně častých konfrontací agenta Muldera a Johna Barnetta. Nechybí ani nějaké ty informace z Mulderovy minulosti, které každý fanoušek mytologie postav jistě rád uvítá. Je jenom dobře, že scénář napsal Chris Carter, který podobné výlety do psychiky agenta Muldera zkrátka umí. Na režisérskou židli zasedl Michael Lange, kterého Akta X zaměstnala ještě v následujících třech letech (natočil epizody Miracle Man, Ascension a Unrequited).

young_at_heart_d.jpg young_at_heart_e.jpg young_at_heart_f.jpg

Obrovskou pochvalu si zaslouží právě Lange, který přetavil scénář obou pánů do skvělé podívané. Osobně hodnotím tuto epizodu jako jednu z nejlépe zrežírovaných a tedy jako jednu z nejlepších v mnohdy rozporuplné první sérii. Vše klape, jak má, včetně hereckých výkonů, ať už jde o představitele Johna Barnetta či Mulderova bývalého parťáka Reggieho.

S hereckým obsazením souvisí jedna drobnost, která se trochu nespravedlivě stala tím hlavním, proč si tuto epizodu diváci pamatují. V samém závěru epizody ztvárnil roli vyšetřovatele William B. Davis, který tou dobou již půl roku v seriálu vystupoval jako tajemný Muž s cigaretou (poprvé se objevil v pilotní epizodě). Scéna spustila debaty o tom, koho má Davis ve scéně představovat. Zatímco jedni se domnívají, že máme co do činění s (vše)mocným Kuřákem, jiní se shodují se závěrečnými titulky, které Davise představily jen jako bezejmenného agenta CIA.

Největší deviza této epizody však spočívá v tom nejpodstatnějším – v tuhé, zlověstné atmosféře, která se táhne téměř celým příběhem. Když k tomu všemu přičteme napínavý a klasicky otevřený závěr, máme zde horkého adepta na nejlepší epizodu první série.

Tento článek byl zveřejněn 30.5.2009 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 5

 1. luca napsal(a) 30.5.2009 v 20:51

  Tak já bych ji mezi nejlepších deset v 1. sérii nakonec taky dala, ale musím se přiznat, že jsem jí přišla na chuť až po opakovaném shlédnutí. Poprvé jsem to nějak nepochopila nebo co. :-)) Je to taková zvláštní epizoda, ale stojí za to už jen kvůli pohledu do Mulderovy minulosti, který nikdy nezklame. Podle mého tak 70%.

 2. luca napsal(a) 30.5.2009 v 20:53

  PS: A Williama B. Davise jsem automaticky brala jako Kuřáka, ani mě nenapadlo něco jiného. :-)

 3. Milius napsal(a) 30.5.2009 v 23:02

  Nezbývá než souhlasit,opravdu zlovolně strašidelná epizoda s nadupaným dějem.To jsou Akta v nejlepší formě!

 4. xgirl napsal(a) 1.6.2009 v 8:08

  Souhlasím se 100%, tuhle epizodu první série mám velmi ráda, scény kdy má Scullyová pocit, že u ní v bytě nekdo je (a taky je), nebo kdy zoufalý a naštvaný Mulder dostává další psaníčka jsou mistovsky natočené. A závěrečná konfrontace v divadle je taktéž něco, na co se nezapomíná.

 5. P_E_S napsal(a) 1.6.2009 v 13:33

  Naprostý souhlas. Když jsme na Lapiduchu psali žebříčky, měl jsem ji na 2. místě, hned za darkness falls:)

Řekněte nám svůj názor!