Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

11. září změnilo svět. I Akta X

Kruté události z úterý 11. září 2001, které se staly největším teroristickým útokem v dějinách lidstva, sledovaly desítky milionů lidí doslova v živém vysílání. Toho dne 19 islámských teroristů, podporovaných blízkovýchodní teroristickou sítí al-Kajda, uneslo čtyři velká dopravní letadla plná civilistů. Dvě z nich narazila do mrakodrapů Světového obchodního centra (World Trade Center) v New Yorku, čímž způsobila zřícení obou výškových budov. Třetí letadlo narazilo do Pentagonu, sídla amerického ministerstva obrany. Čtvrté letadlo se zřítilo do polí v Pensylvánii krátce poté, co se na jeho palubě odehrála potyčka mezi teroristy a cestujícími. Během dosud nevídaných útoků zemřely v rozmezí pouhých dvou hodin na tři tisíce lidí. Zrůdy, které za únosem letounů stály, povraždily stovky žen a malých dětí, včetně celých rodin. Fakta jsou o to strašlivější, že všechny děti, které toho dne zemřely, byly na palubách unesených letadel, a únosci tak museli vědět, koho připraví o život. 11. září 2001 se stalo synonymem teroru a tragédií, která v mnoha obměnách pokračuje dodnes formou jedné krvavé války a stovek dalších násilností po celém světě.

11092001_small.jpg

Světové obchodní centrum v devadesátých letech a dnes

Informace o teroristických útocích z 11. září 2001 najdete na internetových stránkách knihovny amerického Kongresu, konkrétně na adresách memory.loc.gov a lcweb2.loc.gov, oficiální zpráva vyšetřovací komise je na adrese 9–11commission.gov. Rozsáhlé a přehledné shrnutí připravila na svých webových stránkách zpravodajská stanice CNN. Na světě stále existují zástupy deviantů, kteří 11. září považují za akci v režii amerických tajných služeb. Tito lidé přitakávají lžím z úst teroristů typu kubánského vůdce Castra či íránského prezidenta Ahmadínežáda. Druhý jmenovaný mimochodem popírá i holocaust.

in-loving-memory-of-chad-keller-small.jpg

11. září mělo významný vliv i na události v Aktech X. Tvůrce seriálu Chris Carter přiznal, že s novým tisíciletím přišla nová témata, která se pro americkou a potažmo světovou veřejnost stala zásadnější a aktuálnější. Všem těmto novým fenoménům vévodí zejména otázky spojené s mezinárodním a vnitrostátním terorismem, který byl médii vykreslen jako všudypřítomná a každodenní hrozba. Nakonec se dá říct, že to bylo 11. září a odchod Davida Duchovnyho, co znamenalo začátek konce seriálu Akta X na televizních obrazovkách. Teroristické útoky z 11. září pak měly na tvůrce Akt X bohužel ještě jeden osobní dopad. Druhá epizoda deváté série je věnována Chadu Kellerovi, technikovi a blízkému kamarádovi Chrise Cartera a jeho manželky Dori, který zahynul na palubě letounu American Airlines Flight 77, jež se zřítil na Pentagon. Bylo mu dvacet devět let. Neméně mrazivá souvislost s 11. zářím se objevila i v seriálu The Lone Gunmen.

Tento článek byl zveřejněn 11.9.2010 v 11:09 v kategorii Záhady a fenomény.

Komentáře: 8

 1. Ali-eN napsal(a) 12.9.2010 v 23:20

  Patrim mezi tu hromadu „deviantu“, jak jste nas drze nazval, kteri maji tu drzost pochybovat o tom co oficialni media a americka vlada podstrkuji za pravdu a priklanim se na zaklade vlastniho vyzkumu ke strane spiklencu. Vam doporucuji udelat si vlastni resersi, nez budete delat dablova obhajce. Tady je srozumitelna stranka o udalostech 9–11, doporucuji poradne precist a pak delat nejake soudy.
  911.yweb.sk

 2. kultx napsal(a) 13.9.2010 v 15:54

  Tento slovenský web jsem si samozřejmě již pročítal asi před dvěma lety (pokud přibylo něco nového, to nevím, zkoumat to nebudu). Opravdu jsem si o tzv. konspiračních teoriích leccos pročetl. Jsou to prostě teorie, něčí nápady, jak by to taky mohlo být. Mnoho těchto názorů se často objevuje v diskusích u článků o 11. září. A drtivá většina z nich má jeden problém, a sice „ideologickou zaujatost“. Je to ostatně vidět i na 911.yweb.sk a na tónu, s nímž se autor vyjadřuje např. o Bushovi, Rumsfeldovi či Cheneym. A to mi věřte, že poslední dva jmenované opravdu nemusím. 911.yweb.sk se snaží tvářit objektivně a profesionálně, ani jedno však není.

  Ale k věci: předem je jasné, že se neshodneme v ničem. Tak, jak vy jste přesvědčen o svých pravdách, které na svých blozích dávají dohromady různí nadšenci, tak já se téměř stoprocentně shoduji s oficiálními informacemi. Chci jen zdůraznit, že do obou budov narazila obrovská dopravní letadla, která uvnitř těchto budov explodovala. NIKDO dnes nemůže říct, co přesně onen mix detonace, hořícího paliva a nesmírného žáru udělal s konstrukcí budov. Došlo ke zcela specifické události, kterou už nikdo nezopakuje. Klidně se mohlo stát to, že nosná konstrukce povolila pod tlakem řítících se pater a silného žáru. Konspirátoři to sice popírají, ale mně je to upřímně jedno.

  A na závěr: deviace nemusí nutně znamenat nic špatného. Je to zkrátka odchylka od normy, úchylka na něco. Bolí mě hlava z toho, když pod článkem, ve kterém se píše o památníku obětem 11. září, najdu kupu konspiračních teorií a pár antiamerikanis­tických příspěvků. Označení deviant je pak to nejjemnější, co mě napadá.

  Nicméně adresu webu zde nechám, nemám rád jakoukoliv cenzuru. Jen ať každý posoudí sám…

 3. kultx napsal(a) 13.9.2010 v 15:59

  Ale abych nahodil také něco z opozice, tak za přečtení stojí rozhovor Náraz letadla může mrakodrap ustát, ale WTC nemělo šanci s architektem Jiřím Boudníkem, který vše sledoval na vlastní oči a posléze se účastnil vyprošťovacích a záchranných prací. Cituji:

  Během těch šesti let od útoků na WTC 11. září 2001 se objevilo bezpočet teorií zpochybňujících, že se jednalo o teroristický útok. Argumentují často tím, že kolaps věží připomínal spíše řízenou demolici, že jen po nárazu letadla by budovy nespadly. Co na to říkáte?

  Úplná blbost. Co se stalo: tyto budovy mají trochu netypickou konstrukci. Typický mrakodrap má vnitřní jádro, které obepíná výtahové šachty a schodiště. A potom je tam les sloupů, které podpírají to podlaží.

  Ten les sloupů drží tu budovu ve vzduchu. K tomu je kolem budovy obvodové zdivo, říká se mu „curtain wall“, tedy závěsná stěna. Ta nenese nic kromě svojí vlastní váhy, na každém podlaží zvlášť. Příkladem takového mrakodrapu je Empire State Building, do které v roce 1945 naletělo letadlo a ta budova se ani neotřásla.

  Rozdíl u dvou věžích byl ten, že kromě toho jádra s výtahy byla konstrukce odlišná. Sloupy byly v centru jádra a také do vnějšího pláště. Architekt, který WTC navrhoval, tak vytvořil otevřené prostory (open space), což je důležité, zvláště pokud budovu pronajímáte – jedná se o mnohem flexibilnější řešení.

  Takže co se stalo: věž si můžete představit jako malou trubku (jádro) uvnitř velké trubky (vnější nosná konstrukce). Vzdálenost mezi nimi byla překonána nosníky (truss), a na nich ležely podlahy a stropy.

  Když do věže naletělo letadlo, přeřezalo sloupy skoro v celé délce jedné stěny. Ale to by ještě nebyl problém, tři stěny ještě měly budovu udržet, tak to ten japonský architekt v 60. letech navrhoval – budova měla nálet letadla přežít.

  S čím ale nepočítal, to byl hořící letecký benzín. Ti teroristé byli v podstatě chytří inženýři, protože ty budovy sundali právě díky těm tisícům galonů paliva. Žár změkčil ocel ve středu, a tak tomu jádru jakoby poklesla kolena. A na každé straně měly nosníky pouze dva šrouby. Když jádro kleslo, dva šrouby nemohly novou váhu udržet, a tak se utrhly. Tím vznikla neúměrná zátěž i na spojník na druhé straně nosníku, a ten se utrhl také, takže celé podlaží spadlo o patro níž na to podlaží pod ním. Váha se sčítala a padalo jedno podlaží za druhým. Tím se vytvořil moment, jako když vedete úder pěstí kolmo dolů.

  Jakmile byly všechny spojovníky přetrhané, vnější stěna najednou nemá nic, co by ji vertikálně drželo, a otevřela se jako květina. A na videozáznamech je vidět, že jádro jakoby ještě chvíli váhalo, a pak si řeklo, nic mě nedrží, jdu dolů taky.

  Takže žádná řízená demolice, žádné detonace, prostě čistá statika a gravitace. Vím to z toho důvodu, že v únoru 2002 si Larry Silverstein, majitel WTC, najal skupinu odborníků, aby pád prošetřili. Potřeboval dokázat, že šlo o dva teroristické útoky a ne o jeden útok. Naše skupina prostudovala všechny možné plány, koupili jsme velké množství videozáběrů a celkem přesně zrekonstruovali to, co se tam stalo. Kdybych nebyl členem této skupiny, možná bych byl na pochybách, ale takhle to můžu říci zcela jistě.

 4. Hellios napsal(a) 13.9.2010 v 22:50

  Nechci aby to nepusobilo neuctivě, ale když mě tak napadlo TempusFugit/MaX… nebyli to mimozmšťani, ale teroristi:-(

  Jinak ale bych měl ot.:
  11. s měl v Kalifornii veřejně pálit Korán, vymyslel to ten totální radikál, kterej si nechá říkat pastor… už jsem to pak nějak nesledoval dál… jak to dopadlo???

 5. Hellios napsal(a) 13.9.2010 v 22:54

  Jinak je smutné, jak se americké vládě krásně daří svým milým občánkům cpát do jejich mozečků ideu, jak nenávistnej je islám. Jednou se v té své krásné světové velké svobodě utopí. Amen

 6. kultx napsal(a) 13.9.2010 v 23:30

  Ano, byl to pastor Jones z Floridy, který chtěl 11. září spálit několik výtisků koránu. Nakonec tak neučinil a jen sám sebe ztrapnil. Nicméně to nebránilo muslimům, aby preventivně spálili několik vlajek a křesťanských symbolů. Tak např. zde pákistánští studenti.

  Teď asi spoustu lidí zase nakrknu, ale nejvíc ze všeho mě na celé věci naštval ten nesmyslný mediální humbuk.

  Miluju svobodu a všechny prvky, které s ní souvisí. Proto nechápu, proč v zemi, jako jsou Spojené státy americké, které považuji za vyspělou a svobodnou demokracii, vyvolává toto počínání takový hněv. Věř mi, že bych se s tím kazatelem v hodně věcí neshodl, ale přijde mi zvrácené komukoliv zakazovat pálení čehokoliv – knih, časopisů nebo vlajek. Když ji nemá rád, ať si ji spálí. Bible či vlajky západních států hoří v arabských zemích severní Afriky či v Asii dennodenně. Vadí mi to, nelíbí se mi to, ale je to jejich věc.

  Takhle by mohl protestovat kdekdo. Pro někoho je posvátný Playboy, takže to znamená, že ten časopis nesmím hodit do koše? :)

 7. Hellios napsal(a) 14.9.2010 v 1:38

  Hmn, no, když X-všemožných válek bylo ve jménu „jediného pravého vyznání“, náboženství je po penězích hned druhý největší zlo, pobíjet se qůli svým stvořitelům. A bohové se na to můžou z vysoka smát jaký jsme dementi… a oni kruťáci, když je to baví pozorovat. Každej normální bůh by tam vpálil mezi ně blesk a konečně by taky dal o sobě jednou vědět:-)) A pokud mám tedy k nějakýmu náboženství výhrady, nevím v čem by mi to pomohlo, kdybych měl spálit nejposvátnější knihu toho či onoho boha!

  A s tou svobodou – kdyby allíhovci vytroubili do světa, že si spálí nějakou tu knížku s křížem na obale, amerikánci by byli první, koho by chytil infarkt a reagovali by naprosto stejně, jen s větší hysterií

  A ten Playboy by neprošel, to je přece dílo ďáblovo:-)) A nemyslím, že je to nejposvátnější spis erotického odvětví (i když je to vlstně takový mix):-)

  „Bůh tě vidí, ale pomoct si musíš sám!“ -zlatej Forrest Gump:-)

 8. Mr Z napsal(a) 15.9.2010 v 12:00

  Moc pěkné zamyšlení nad spojitostí Akt-X a 11. září. Je fakt, že události 11. září posunuly do té doby oblíbené „spooky“ teorie o UFO, mocných syndikátech a různých Ruských projektech na vedlejší kolej. Brutálnost a „pozemskost“ teroristů nalomila vaz paranormálním jevům a jak autor zmiňuje, veřejnost začala zajímat jiná témata… V novém miléniu jsem nenarazil na tak atmosferický a variabilní vážný seriál jako bylo prvních 5 a půl sérií Akt-X, a to je škoda. Akta-X pro mě zůstávají jako zajímavý pohled do atmosféry 90. let.

  Osobně nevěřím konspiračním teoriím o 11. září, jako jsou řízená demolice a další. Je pravda, že některé otázky nebyly zcela vysvětleny veřejnosti, ale arabský svět je plný sebevražedných útoků skoro každý týden, stačí sledovat zprávy.

Řekněte nám svůj názor!