Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE SERIÁLU AKTA X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

11. září podle seriálu The Lone Gunmen

Teroristické útoky z 11. září 2001 sledovaly miliony lidí v živém vysílání a nepochybuji, že naprostá většina z nás si tento den stále živě pamatuje. Duchovní otec obou seriálů Chris Carter přiznal, že s novým tisíciletím přišla nová témata, která se pro americkou a potažmo světovou veřejnost stala naléhavější. Novým fenoménům především v otázkách bezpečnosti vévodí zejména témata spojená s mezinárodním a vnitrostátním terorismem, který byl médii vykreslen jako všudypřítomná a každodenní hrozba. V Aktech X jsme se s teroristy, jak je chápeme dnes, poprvé setkali v silně konspirační epizodě The Pine Bluff Variant na konci páté série, kdy byl teroristickou skupinou kontaktován přímo Mulder. Zaujala je agentova nedůvěra vůči vládním institucím, kterou v epizodě Patient X otevřeně deklaroval před televizními kamerami, což ve spojení se smrtícím virem, který uloupili z vládních laboratoří, tvořilo lákavou kombinaci. Agent se spoluprací souhlasil, ale tajně informoval Skinnera, který pod hlavičkou FBI a bez vědomí Scullyové odstartoval operaci mající za cíl Mulderovu infiltraci do teroristické skupiny.

the_lone_gunmen_wtc_005.jpg the_lone_gunmen_wtc_000.jpg the_lone_gunmen_wtc_001.jpg

the_lone_gunmen_wtc_002.jpg the_lone_gunmen_wtc_003.jpg the_lone_gunmen_wtc_004.jpg

Druhý Carterův seriál The Lone Gunmen pak svou podobou se skutečným jedenáctým zářím přímo vyráží dech. V závěru pilotní epizody, o jejíž scénář se postarala silná čtyřka ve složení Chris Carter, Vince Gilligan, John Shiban a Frank Spotnitz, totiž newyorským věžím Světového obchodního centra hrozí srážka s velkým dopravním letounem. I přesto, že se letadlo nakonec budovám vyhnulo, má celá tato efektní sekvence mrazivý nádech. Pilotní epizoda byla totiž poprvé vysílána 4. března 2001, tedy přesně půl roku před skutečným teroristickým útokem. Australští diváci na tom byli ještě o poznání hůř, u nich byl první díl uveden v premiéře až 30. srpna 2001.

Tento článek byl zveřejněn 11.9.2011 v 0:00 v kategorii Seriál The Lone Gunmen, Zajímavosti.

Komentáře: 5

 1. Moro napsal(a) 11.9.2009 v 11:28

  tak to jsem ani nevedel ze tahle epizoda byla tesne pred utokem 11.zari…to je pak asi desivy i pro samotny tvurce kdyz zjistili ze se jejich scenar prakticky za par mesicu vyplnil..

 2. fr3ak napsal(a) 11.9.2009 v 22:25

  Tragédie to byla velká, taky musím říct že je to zajímavé, jak blízko může mít film ke skutečnosti.

 3. KayTee napsal(a) 12.9.2009 v 16:27

  Pamatuju si to, jakoby to bylo včera…jak jsem celou noc seděla u TV a koukala na aktuální zprávy..
  Jinak se mi moc líbil film o tom letadle, které svůj cíl díky cestujícím netrefilo. Myslím, že se to jmenuje Let 29 (možná kecám). Viděla jsem to v kině a mohu říct, že to byl první film, po kterém z kina nevycházely uslzené jen ženy, ale i muži. Opravdu síla. Doporučuju. Jsou tam použité skutečné rozhovory, skutečné záznamy z telefonátů a většina dispečerů, kteří se ve filmu objevujou, nejsou herci, ale opravdu lidi z toho centra.

 4. KayTee napsal(a) 12.9.2009 v 16:34

  Takže je to film United 93 (Let č. 93)

 5. kultx napsal(a) 12.9.2009 v 16:47

  Přesně jak říká KayTee, je to bravurní snímek anglického režiséra Greengrasse, který s téměř dokumentární přesností sleduje události odehrávající se na palubě tohoto letadla a v řídící místnosti letového provozu. V posledních několika minutách jsem prakticky nedýchal.

Řekněte nám svůj názor!